Hnízdiště pro včely samotářky, čmeláky a další živočichy

Proč je hnízdiště na zahradě užitečné?

fotografie - xxx
Zemní hnízdo
fotografie - vosik obecny
Vosík obecný na hnízdě
fotografie - stavba hnizdiste
Stavba hnízdiště v Toulcově dvoře v rámci Community Day Ernst & Young 2008

Udržení přírodní rozmanitosti na malém prostoru

Majitelé městských zahrádek se snaží svoje malé pozemky udržovat co nejuklizenější - aby je "sousedé nepomlouvali". V takové krásné, téměř sterilní zahrádce je ale těžké najít živáčka - když se objeví, bývá navíc pronásledován, neboť je to téměř stoprocentně "škůdce" nějaké z okrasných, pracně pěstovaných rostlin... Spousta živočichů ke svému životu ale potřebuje členitější prostředí než je anglický trávník - ježci, slepýši, ještěrky, různé druhy hmyzu ... Neudržovaná zahrádka jim tak svědčila mnohem víc, než ji nový majitel dal "do pořádku". Je ale vcelku pochopitelné, že nikdo nechce mít za domem rumiště, které vyhovuje mnoha živočišným druhům - s výjimkou majitele.

Opylovací činnost i pro nevčelaře

Dobrý kompromis nabízí malý kout na zahradě, který ponecháme jeho osudu - nebudeme jej sekat, hrabat listí, vytrhávat plevele, odnášet napadané větve, ... Pokud v něm ještě postavíme přístřešek s různými materiály vyhovujícími hnízdění drobného hmyzu, odmění se nám nejen možností je pozorovat, ale i lepším opylením naší zahrádky. Včely - samotářky nám sice nedají med, ale o úrodu ovoce se postarat dokáží. A pokud v naší čmeláčí budce na jaře zahnízdí samička čmeláka, máme vyhráno.

Hromada kamení poslouží za úkryt pro ještěrky, slepýše či mravence. V neuklizených větvích si najde skrýš ježek. Ptáky přiláká krmítko či budka - jen pozor, aby se nazačali živit samotnými samotářkami ... :-) Zahrada ožije.

Vlastnoruční výroba zahradní architektury

V neposlední řadě obohatíme naši zahradu o zajímavý "architektonický prvek". Navíc takový, který můžeme vytvořit vlastnoručně, ze zbytků trámů, prken, ... Cenově nás příliš nezatíží - pokud nebudeme chtít. Jeho výroba a následné pozorování může být příjemnou relaxací po celodenní práci v kanceláři.


Zpět na úvod do zahradního hnízdiště.