Hnízdiště pro včely samotářky, čmeláky a další živočichy

Umístění a konstrukce hnízdiště

Umístění na zahradě

Hnízdiště by mělo být na slunném a suchém místě, chráněné před větrem, deštěm a predátory. Ale v přírodě není nic ideální a tak drobné odchylky nevadí. Opravdu důležitá je zejména ochrana před deštěm. Zajistí ji střecha s dostatečným přesahem.
Larvy, kukly a leckdy i samotní dospělci samotářek a čmeláků jsou lákavou pochoutkou pro spoustu dalších živočichů. Potravní pyramidu v přírodě nezměníme, na druhou stranu asi není naším cílem hnízdiště budovat jako krmítko pro ptáky. Na zimu (anebo i celoročně) je vhodné jej chránit sítí, zejména je-li v našem okolí hodně hmyzožravých ptáků, kteří svoji potravu získávají z dřeva stromů (datli, strakapoudi, žluny, ...). Pro ně můžeme zřídit jiná krmítka na opačném konci zahrady.
Byť včely samotářky nejsou nikterak citlivé na pohyb lidí v jejich blízkosti (v pražské zoologické zahradě hnízdí na okraji cestičky s velkým počtem procházejících návštěvníků), umístění do nepoužívaného rohu zahrady ocení zejména obyvatelé "přízemí" - ježci, slepýši, ještěrky. Když kolem nestihneme sekat trávu, nebude to rozhodně na škodu.

Konstrukce přístřešku

fotografie - stavba hnizdiste
Stavba hnízdiště v Toulcově dvoře
Přístřešek můžeme budovat jako samonosný či zakotvený. Taktéž jej lze opřít o jiné stávající stavby. Pokud nechceme budovat žádnou "stavbu", lze jednotlivé druhy výplní umístit porůznu v okolí domu - otýpku stébel mezi naskládané dřevo, jehož některé klády navrtáme; navrtané cihly pod květináče na parapetu; včelí či čmeláčí budky podél plotu zahrady, ...
Při stavbě samostatné konstrukce pro hnízdiště se lze snadno vyhnout betonování: buď postavíme samonosný přístřešek (bez zakotvení do země - pouze připevnění ke stromu, plotu aj. anebo dostatečně těžký, aby odolal větru) anebo patky hnízdiště do vyvrtaných děr (použijeme zemní vrták) "utemujeme" pomocí tlouku a kamenů.
Rozměry přístřešku jsou v zásadě libovolné. Z naší zkušenosti doporučujeme hloubku "polic" omezit na 30-40 cm. Více se jen ztěží využije a spotřeba materiálu zbytečně stoupá.
Zpět na úvod do zahradního hnízdiště.