Včelařské přednášky

Včelařské přednášky

Včelařské přednášky nabízíme zejména včelařským spolkům či neformálním skupinám, které mají zájem na vzdělávání svých členů. V místě vašeho setkání vás seznámíme s našimi zkušenostmi a poznatky spojenými s chovem včel. Výběr témat naleznete níže, po dohodě je možné vytvořit i speciální přednášku podle vašeho zájmu.
Z čeho čerpáme a jaká je naše včelařská historie naleznete na stránce o nás.
obrázek - prednaska nemoci vcel z pohledu praxe obrázek - prednaska ulove systemy

Nemoci včel
z pohledu praxe

Díky bohaté fotodokumentaci a (bohužel) i zkušenostem z praxe s nejčastějšími nemocemi vás mohu seznámit s jejich projevy, tlumením, prevencí a samozřejmě i biologickým pozadím. Věnovat se budu nejen klasickým léčebným postupům, ale i těm alternativním či užívaným v zahraničí.

Úlové systémy


V našem provozu používáme tři úlové systémy: nízkonástavkový, kombinovaný a dadant. Mohu vám tak nabídnout praktické porovnání a poznatky při jejich obsluze. V přednášce projdu u každého úlového systému celým včelařským rokem a představím námi používanou metodiku i metodiky jiné.
obrázek - prednaska vcelareni ve meste obrázek - prednaska mor vceliho plodu

Včelaření ve městě

Fenomém poslední doby, který láká stále více začínajících včelařů. Ale jak je to se včelařením ve městě doopravdy? Jaký je rozdíl oproti vesnici? Smí se to? Za jakých podmínek? Jak nezpůsobit více škody než užitku?
Podělím se s vámi o naše zkušenosti s městským včelařením, probereme dotčenou legislativu a specifika související se zootechnikou.

Mor včelího plodu

S morem včelího plodu jsem se setkal jak nepřímo (ochranné pásmo), tak přímo - v roli prohlížitele včelstev pozitivních stanovišť. Ohrožení našeho provozu nás přimělo k přijetí vlastních ochranných opatření i řešení výrazných omezení při práci, ale zejména k hlubšímu studiu této nemoci včel. Jak se šíří? Co je nejrizikovější? A co naopak rizikem není? Jak mor poznat? Jak se na něj připravit? Jak chápat český přístup k moru? A jaké jsou alternativy v zahraničí? Na tyto a spoustu dalších otázek už odpovědi máme - a jsou obsaženy i v této přednášce.
Zpět do naší celkové nabídky.