www.vcelky.cz - o nás

O nás

Jsme Dolínkovi.
Včelky.cz jsou náš rodinný projekt, který začal v roce 2005 jako koníček, časem se posunul díky profesnímu zaměstnání v oboru, abychom od roku 2014 u včel zakotvili s výhledem na trvalo. Dlouho byly tyto stránky zcela nekomerční, nyní příležitostně jejich malou část využíváme pro naši vlastní nabídku.
Bydlíme v Liberci,
předtím jsme několik let žili na Vysočině a v Praze.
Začínali jsme se 4 oddělky a 6 převzatými včelstvy. Přes 20, resp. 30 včelstev jsme se na několik let ustálili na 40-50 obhospodařovaných úlech při zaměstnání.
Nyní máme přibližně 150 vlastních včelstev ve třech klimaticky odlišných lokalitách.
Zkušenosti čerpáme ze studia učebního oboru Včelař a přednášek na České zemědělské univerzitě; aktivní i pasivní účasti na konferencích, výstavách a přednáškách; kurzů; samostudia i vlastní praxe.
Hodně také z pětiletého zaměstnání na pozici včelmistra Výzkumného ústavu včelařského, s.r.o.
Chov včel se snažíme směřovat co nejblíže přírodě při zachování hospodářského užitku. Máme převážně malá stanoviště s 8-10 včelstvy v dřevěných úlech. Včelám ponecháváme část jejich medu na zimování a snažíme se je co nejméně obtěžovat našimi zákroky. Ta nejlepší vybíráme pro vlastní chov včelích matek.
Věnujeme se také projektům zaměřeným na propagaci včelařství.
Staráme se o včely v Toulcově dvoře, Zoo Praha a donedávna i na pražské Stanici přírodovědců. Pro nevčelařskou veřejnost pořádáme ukázkové akce pro všechny věkové skupiny.
Mezi naše produkty patří nejen med, propolis, včelí vosk a mateří kašička, ale i matečníky, včelí matky, oddělky či včelstva a opylovací služba. Úly a většinu příslušenství si v zimě vyrábíme sami.
Máme také ještě malé rodinné hospodářství.
Včelařům nabízíme i přednášky. Využíváme zkušenosti z našich předchozích pedagogických a lektorských pozic v komerčním i neziskovém sektoru.
Zkušenosti z výzkumu uplatňujeme ve vlastních experimentálních projektech.
Texty a obrázky na těchto stránkách jsou - až na výjimky - naším autorským dílem a vyhrazujeme si na ně všechna práva. Jejich vytvoření nás stálo nemálo času a úsilí a občas také žihadel. Pokud je chcete využít, nedělejte to prosím bez našeho souhlasu.