Mozaika včelařských činností je velmi pestrá. I když je dobře zvládneme a stanou se našimi dovednostmi, pořád ještě nám nemusí práce odsýpat od ruky. Teprve skloubení a provázání jednotlivých činností vytvoří z práce symfonii s vysokou mírou efektivity a zároveň radosti z práce.
Systémů včelařské práce by teoreticky mohlo být přesně tolik, kolik je včelařů. Přitom nejde jen o metodiku vedení včelstev. Každý má jiné podmínky, jiné představy a priority, jiné zázemí. Letití včelaři, kteří nerezignovali na pokrok a neustálé učení se, mívají velmi propracovaný systém práce. Lze se od nich mnohému přiučit.
Někteří včelaři jsou velmi pracovití - a systém díky tomu nemusí mít tak propracovaný. Lenost je velkým hybatelem pokroku - pár hodin či dnů vymýšlení umí ušetřit neskutečně námahy. Příkladem budiž i Kocourkovští.
Posun směrem ke zvýšení efektivity přináší také nedostatek času a zvyšování počtu včelstev.
Přebírání jednotlivých součástí systému ale není jen tak jednoduché - velmi často do sebe zapadají jako kolečka v hodinovém strojku. Pokud něco vynecháme, nemusí systém vůbec pracovat dobře. A i když se jej pokusíme převzít jako celek, můžeme narazit na odlišnosti v našich podmínkách...
Sytém práce je jako rodinné stříbro. Shromažďuje se pomalu, ale představuje jednu z nejcenněších hodnot našeho řemesla. Jeho popsání není snadné - lze snadno opomenout detaily, které vypadají nepodstatně a už to nefunguje.
A jak tedy takový systém vypadá...? Těžko se popisuje - právě pro ty detaily, které jej tvoří. Tak alespoň pár příkladů:
|
Kočovná paleta
|
|
Rámkové krmítko
|
|
Krmítko v prázdném nástavku
|
- Rozhodnu-li se kočovat s paletami na vysokých nohách, hodí se falcované úly s bezpečně a rychle zavíratelnými česny. Medobraní usnadní auto, které má podlahu ve stejné výšce jako je podlaha palety. Podzimní léčení lze provádět vestoje zepředu česny. Odpadá sekání trávy. Přívěs na palety je zapotřebí kvalitní - lze jej ale využít i na rozvoz krmiva, dopravu řeziva apod.
- Vložím-li úsilí do výroby kvalitních nástavků s pevným spojem, nemusí se nijak povrchově ošetřovat a vydrží i tak léta. Anebo mohu vyrábět velmi jednoduché nástavky - ale musím pak počítat s jejich "rozšklebováním se" anebo je patřičně ošetřit (parafín). Bude-li kotel na parafín z nerezu, lze jej využít i na vyváření souší.
- Mám-li včelstva ve včelíně nebo maringotkách (bez ohledu na jejich mobilitu), mohu si zde snando instalovat zvedák úlů a napaječky pro včelstva. Metodika ošetřování pak bude těchto výhod využívat.
- Pokud jsem ve snůškově bohaté oblasti a ještě kočuji, rád ponechám včelám med z poslední snůšky (slunečnice) a odpustím si tak nepříjmné pozdní medobraní a i práci s krmením.
- Po krmení rámkovým krmítkem ponechám místo dvou plástů v úlu mezery. Díky tomu se mi snáz fumiguje a také se zlepší ventilace v úlu. Na jaře úl doplním dvěma stavebními rámky. V létě odeberu rezervní plásty se zásobami a mohu vložit odpařovače kyseliny mravenčí - a nakonec opět zakrmit rámkovým krmítkem.
- Ke každému včelstvu mám jeden volný nástavek navíc. Na jaře ho využiji pro odpařovač kyseliny mravenčí, později pro oddělky, pak opět pro odpařovač a nakonec do něj umístím velkoobjemové krmítko.
- Včelařství je hlavním zdrojem mé obživy. V zimě buď mohu finalizovat svůj med - anebo jej prodat v sudech a zaměřit se třeba na výrobu úlů na prodej. Anebo na oboje...?
Nejlepší cesta jak k dobrému systému práce dopracovat, je koukat se kolem sebe jak včelaří ostatní; pochopit biologickou podstatu života včelího společenství a naslouchat mu. A nebát se zkoušet nové věci. Výsledky si zapisovat anebo dobře pamatovat.
Zkušenosti jsou často nepřenosné a jednou zažité nahradí desetkrát viděné a stokrát slyšené.
|