Stébla slámy - slaměné stvoly

Stébla slámy

Dutá stébla slámy či jiné podobné jsou vítaným útočištěm pro včely samotářky. Jejich výroba je velmi jednoduchá a nenákladná. Pokud se vám přesto nechce chodit na slámu, stříhat se s ní a svazovat, lze využít slaměných rohoží, které se často využívají k zastínění. K dostání jsou například v hobbymarketech. Stačí je jenom rozstříhat na cca 20 cm dlouhé pásy, srolovat a umístit na zahradě.

fotografie - stebla slamy

Návod na výrobu

fotografie - strihani slamy Suchou slámu nastříháme na cca 15 cm dlouhé kousky. Ideální je, aby zadní strana byla zakončena "kolénkem", ale při větším množství je to velmi náročné. Jednodušší je zvýšit počet stébel v hnízdišti - některá určitě budou zakončena kolénkem. Anebo slámu stříhat jen napůl.
fotografie - slamnene otypky Stébla svážeme do svazků zhruba stejně velkých. Pokud nejsme puritáni můžeme použít i provázek nebo včelařský drátek; vázání samotnou slámou není nezbytné.
fotografie - otypky v boxu "Otýpky" napěchujeme do připraveného boxu nebo rovnou do hnízdiště. Také jimy může vyložit hromadu dřeva nebo je jen tak rozmístit po zahradě. Důležitá je ochrana před deštěm.
fotografie - zavickovana dutina stebla Zvětšený detail "obsazeného" stébla - nakladená vajíčka jsou utěsněna zátkou z hlíny.
fotografie - strihani otypek ze slamene rohoze Nemáte-li přístup ke slámě, lze otýpky vyrobit také nastříháním slaměné rohože prodávané v hobby marketech. Je to dražší, ale méně pracné.
fotografie - rakos Zajímavou alternativou slámy je i rákos.

Zpět na výběr výplní hnízdiště anebo na úvod.