Zábrany proti přístupu mravenců do úlu

Zábrany proti přístupu mravenců do úlu

Mravencům se včelí úly líbí. Bývá v nich dost potravy, pod víkem je teplo a včelaři jim často přímo servírují skvělý materiál k zabydlení: polystyren z úlových izolací.
Zda mravenci včelám škodí je otázka. Větší druhy se nicméně chovají dost agresivně. A z principu mravenci potřebují potravu. Není nic snazšího než si ji u včel vzít...
V každém případě jsou mravenci nepříjemností pro včelaře. Jednak svojí přítomností - lezením po rukách, štípáním. Potom také svojí destruktivní činností na polystyrenové uteplivky. A v neposlední řadě mohou způsobovat zkreslení přirozeného spadu kleštíka včelího na podložky pod zasíťovaným dnem tím, že si je jako potravu odnášejí. Pokud by odnesli podstatnou část spadlých roztočů a včelař tak získal dojem, že napadení včelstva varroázou je malé, snadno po čase dojde ke kolapsu včelstva... Proto je vhodné, zvlášť při vyšším výskytu mravenců na včelnici, jim v přístupu do úlů či aleposň na podložky, zabránit.

fotografie - mravenci na ulu fotografie - mravenci na ulu
Úl napadený lesními mravenci ... ...detail česna... ...detail "uvítání" létavky. Hnízdo (jiných) mravenců pod víkem proskleného úlu.

fotografie - podstavec s protimravencimi zabranami Podstavec je ze standardních trámů, které jsou spojeny tak, aby se nemohly přetočit.
fotografie - podstavec s protimravencimi zabranami Sukovníkem (25 mm) jsou vyvrtány 4 otvory, do kterých je (kladivem) naražen železný kousek trubky.
Vzdálenost od kraje a rozteč je vhodné zvolit jednotně pro všechny podstavce.

Pro zachování roviny je potřeba vyvrtat všechny díry stejně hluboké (doraz na vrtačce) a všechny trubky nařezat stejně dlouhé.

Další variantou je zašroubování pevnostního vrutu s šestihrannou hlavou (namísto zatlučené trubky v předrtaném díře) - hloubkou zašroubování lze pak rovinu v určitém rozmezí vyrovnat.

fotografie - podstavec s protimravencimi zabranami Na stanovišti položíme na betonové podstavce mističky na olej a naplníme je.
Nejvíce se osvědčily nerezové. Tyto jsou ze závěsných napaječek pro andulky o objemu 150 ml (cca 20 Kč/kus). Plechovky od rybiček rychle reznou...
fotografie - podstavec s protimravencimi zabranami Kovové nožky tak stojí v misce oleje - mravenci se přes tuto zábranu k úlům nedostanou. Olej se, narozdíl od vody, neodpařuje - stačí jej zkontrolovat na jaře.
fotografie - podstavec s protimravencimi zabranami Aby si mravenci nenašli náhradní cestičky třeba po můstcích z travních stébel, je vhodné nejbližší okolí úlů zamulčovat.

Pravidelné sekání trávy v těsné blízkosti česen je nepříjemné pro včely i pro včelaře... Snazší to je na lesních stanovištích anebo např. betových chodníčcích na zahrádce...

fotografie - podstavec s protimravencimi zabranami Přístup mravenců na úly je potřeba řešit buď pořádně - nebo vůbec. Nic mezi tím není. Pneumatiky na uvedené fotografii jsou tak neestetická daň za praktičnost... Tráva nezvedá mulč a zároveň jdou i dobře obsíkat.

Zpět na informace pro včelaře.