Zázemí potřebné pro chov včel

Zázemí potřebné pro chov včel

medárna        sklad        dilna        dopravní prostředek

Byť se to zkraje nezdá, je včelaření poměrně náročné na potřebné zázemí. Čím více včelstev včelař má, tím více to pociťuje. U pár úlů to není nijak kritické, u pár desítek už ano.

Medárna

Při malém množství ji může nahradit kuchyň. Vyžaduje to jistou míru tolerance od ostatních členů rodiny, ale je to celkem dobré řešení. Tedy pokud je možné do kuchyně rozumě dopravit nástavky s mednými rámky.

fotografie - medarna
Medárna
Požadavky na jakýkoliv prostor, využívaný pro vytáčení medu, jsou:

  • včelotěsnost - vůně medu láká včely i vosy
  • sucho - med je hygroskopický - bude-li v medárně vlhko, začne se rychle zvyšovat obsah vody v medu
  • dobrý přístup - pro přinášení nástavků s plásty a odnášení medu
  • voda na umývání
  • omyvatelná podlaha - a zároveň taková, z které půjde dobře dostat včelí vosk

Sklad

V létě včelstvo obsedá zhruba 6-8 nástávků, v zimě 3-4. Ty zbývající je potřeba někde uskladnit. Vytočený med - ať již ve sklenicích anebo v jiných obalech - je potřeba také někde mít. Pokud nemáme medárnu jako samostanou místnost, bude potřeba někam z kuchyně odnést medomet. Zařízení na tavení vosku je také dobré po sezóně "zazimovat". Atd. atd. atd.
Potřeba "uskladnit předměty" začne být při vyšším počtu včelstev zásadním problémem. Navíc velká část vybavení vyžaduje specifické podmínky: včelotěsnot, ochranu před zavíječi, mravenci, hlodavci aj.
Konkrétní řešení je vždy závislé na dostupných podmínkách. Obecné předpoklady pro minimum námahy v sezóně jsou:
fotografie - sklad fotografie - sklad
Paletový systém ve skladu Chladný sklad souší
  • jednoúrovňovost - tedy bez zbytečných schodů
  • přístupnost - zejména vozidlem, nejlépe až ke dveřím
  • včelotěsnost
  • ochrana proti hlodavcům, zavíječům aj.
  • nízká vlhkost a další hygienické požadavky (zejména u skladu produktů)
  • bezpečnost

Dílna

fotografie - dilna
Stačí i jen malá dílna
Bez dílny se dá při včelaření jen těžko obejít. A to i v případě, kdy úly i přířezy nakupujeme. Opravy jsou nezbytné a některé části vybavení je prostě potřeba si vyrobit. Samostanou kapitolou je rozvoj - ať již v počáteční fázi včelaření anebo později, při případném navyšování počtu včelstev.
V minimalistickém pojetí stačí ponk s ručním nářadím. Stloukání rámečků hřebíky bude ale pravděpodobně první činnost, které je vhodné se zbavit. Sponkovačka a kompresor přitom nezaberou mnoho místa a ceny dnes nejsou nijak vysoké. Další vybavení dílny je hodně závislé na osobních preferencích. Může skončit až u kvalitně vybaveného stolařství zařízeného pro kompletní výrobu úlů.


Dopravní prostředek

fotografie - dodavka fotografie - prives
Auto "na včely" Přívěs - třeba na rámečky :-)
Následují řádky mají malý význam pro toho, kdo má včely jen a pouze na zahradě u svého domu.

Jde to i se Škodou 120 s přívěsem, ale... Má-li včelař pár desítek včelstev - a zvlášť mimo domov - začne narážet na problém s dopravou. Pokud jsou včelnice dobře přístupné po zpevněných cestách, je dobře použitelný pick-up či dodávka. Vozidlo s náhonem na 4 kola je ale výhodou, zvlášť je-li i jinak uspůsobeno pro jízdu v terénu. Závěs pro připojení přívěsu se hodí vždycky.