Ochrana úlů proti ptákům

Ochrana úlů proti ptákům

V zimním období představují úly se zimujícími včelami ideální "krmítko" pro některé druhy ptáků. Zejména žluny jsou velmi učenlivé a jak se jednou naučí, že v úlu je potrava snáze dostupná než v nemocných stromech, chodí na ni stále. Dřevěné úly dokáží poškodit k nepoužití.
Ještě horší situace je u moderních polystyrenových úlů - do těch se dobývají i jiní ptáci a jejich ochrana je tak nezbytná i preventivně.

fotografie - rozklovane uly   fotografie - rozklovane uly   fotografie - rozklovane uly

Jediná, skutečně účinná a přitom z pohledu ptáků naprosto bezproblémová ochrana, která se osvědčila, jsou sítě proti ptákům. Rozvěšená cédéčka, natažené vlasce, plyšové kočky, krmítka, ... ... ... Nic nefungovalo. Až pečlivé oplocení úlů.

fotografie - site na ulech proti ptakum   fotografie - site na ulech proti ptakum

Je zapotřebí dodržet pár pravidel:
  • sítě dávat co nejdříve na podzim - aby se předešlo i prvním "seznamovacím" útokům
  • dodržovat dostatečný odstup od stěny úlu
  • sítě na zemi zatížit, aby nešly podlézt (toto je nezbytné zejména v případě, když již k útokům došlo - žluny se budou snažit k potravě vracet, stopy ve sněhu je prozradí kudy)
  • zajistit si co nejsnazší přístup k podložkám pro měl a případně i kvůli léčení
fotografie - site na ulech proti ptakum   fotografie - site na ulech proti ptakum

fotografie - provizorni oprava plechem
Provizorní oprava plechem - dole opětovně rozklovaná žlunou, která podlezla síť...

Případné opravy lze provést provizorně přetlučením děr plechem zvenčí hned jak je to možné. Či také jen prostým ucpáním novinami. Jakmile se nástavky dostanou do medárny, lze trvalejší opravu provést přetlučením děr naparafínovanými odřezky sololitu zevnitř.

Nikdy se nám nestalo, že by včelstvo na následky zimních útoků ptáků uhynulo. Nejvíce napadené úly byly ale slabší. Vždy byla včelstva, která měla rozklované úly, z kraje jara výrazně citlivější na jakékoliv zásahy - jejich agresivita dočasně vzrostla.

Související stránky:    Hnízdění sýkorek uvnitř včelích úlů

Zpět na informace pro včelaře.