Řešení problémů

Řešení problémů

Některé problémy nevyžadují příliš mnoho slov a proto nemají samostatnou stránku - podívejte se, zda odpověď nenaleznete tady:

PROBLÉM ŘEŠENÍ POZNÁMKA

Matka neklade.

Ve včelstvu nemohu najít žádná vajíčka - ač by tam měla být.
Matku jsem nenašel nebo nehledal.
fotografie - prazdne bunky Udělat plodovou zkoušku.
Pokud narazí nouzové matečníky, potřebují novou matku nebo alespoň matečník. Pokud nic není k dispozici, spojit s jiným včelstvem.
Pokud matečníky nenarazí, nějaká matka tam někde bude - zkontrolujte později.

Včelstvo je slabé.

Hodně slabé... (v porovnání s ostatními).
fotografie - slabe vcelstvo Včelstvo zrušit.
Buď zúžit na nezbytné minimum nástavků a spojit s jiným. Anebo úl poodnést stranou a včely "vysypat do kopřiv" (létavky se vžebrají do jiných úlů).
Náprava slabochů stojí víc úsilí než vytvoření oddělku...

Včelstvo je pokálené a slabé.

Na plástech jsou zaschlé tmavé skvrny; někdy i v okolí česna či očka.
Hlavně na jaře.
fotografie - nosematoza Včelstvo utratit, plásty vytavit a celý úl vydesinfikovat. Nedovolit vylupování tohoto úlu, nespojovat s jiným včelstvem. Včelstvo je pravděpodobně nosematické - použitím zbylých zásob nebo znečištěného úlu se nemoc bude šířit do ostatních včelstev.

V buňkách je víc než jedno vajíčko.

fotografie - vice vajicek v bunce Zkontrolovat víčkování buněk - je-li to hrboplod, vysypat do kopřiv nebo spojit přes noviny. Ve včelstvu je trubčice. Létavky se vžebrají; plásty lze zužitkovat.
(Náprava trubcokladého včelstva časově je náročná s nejistým výsledkem.)
Někdy i pravá matka klade více vajíček do jedné buňky. Včely leckdy nechají i několik dní v buňce larvičky pohromadě, než přebytečné odstraní. Pokud na plástu není hrboplod, nechte to na včelách a po pár dnech zkontrolujte.

Včelstvo je vylupováno ostatními.

fotografie - loupez Převézt na na jiné stanoviště a zúžit česno či nechat jen jedno očko otevřené - v nástavku s plodem.  

Včelstvo je na jaře bez zásob.

Ale ještě žije (a třeba i ploduje).
fotografie - medocukrove testo na ramcich Dodat mu zásoby. Ideálně v plástech - třeba od jiných včelstev či z rezervy. Nebo vytočený med z loňska. V nejhorším lze dát medocukrové těsto na rámky.  

Nedostal jsem léčiva

Myšleno od ZO ČSV.
fotografie - leciva v lahvickach Volně prodejná léčiva (Formidol) lze zakoupit ve včelařských prodejnách.
U léčiv na předpis (Varidol, Gabon, MP10, M1) zajděte za soukromým veterinářem a nechte si je předepsat. Léčiva po předložení receptu dodá VÚVč.
 

Zpět na informace pro včelaře.