Včelí vosk

Včelí vosk

Původ včelího vosku

fotografie - cerstve vystaveny plast
Čerstvě vystavěný plást ze včelího vosku
fotografie - plasty v ulu fotografie - plast v ramku
Divočina = volně stavěné plásty bez rámků Plást v rámku - uprostřed jsou buňky s plodem, okolo pylový věnec a na okraji med.
Včelí vosk je produkt voskotvorné žlázy dělnic. Její aktivita je za normálních okolností nejvyšší mezi 9.-18. dnem života dělnice. Pokud má ale včelstvo nedostatek stavitelek, mohou starší včely činnost žlázy obnovit (změnou potravy).
Vyloučené šupinky vosku včely kusadly zpracují a vystaví z nich postupně celý plást. Na 1 kg vosku potřebují 1.250.000 šupinek. Pokud včelstvo nestaví plásty, padá vosk na dno úlu, kde vytváří tzv. měl.

Včelí plást

POJEM jeho význam
plást dílo plné medu, pylu či plodu
mezistěna základ budoucího díla v rámku
souš prázdný plást
voští vylámané části souší
divočina včelí dílo vystavěné bez rámku
strdí divočina plná medem
trubčina dílo s trubčími buňkami
Slouží nejen ke skladování medu či pylu, ale i k výchově včelího plodu. Neexistuje efektivnější poměr spotřeba materiálu : pevnost : objem. Lepší řešení nebylo nalezeno ani člověkem. Šestiboké buňky jsou jedna těsně vedle druhé. Plást může být i 100 cm dlouhý.

BUŇKA PRO:   dělnici     trubce     matku  
průměr 5,1-5,4 6,7-6,9 ±9,0
hloubka 10-12 12-15 20-25
buněk/dm2
(jednostranně)
400 300 ojediněle
Při pohledu z boku nejsou buňky vystavěny vodorovně, nýbrž mají sklon ±15° nahoru - ode dna k víčku. Ani řídký nektar tak nevyteče. Dno buňky je ze zadní strany vyztuženo spojnicí stěn protějších buněk.
Vzdálenost mezi plásty včely velmi přesně dodržují. Je akorát tak široká, aby v ní prošly dvě včely, t.j. ±10 mm. U krajních plástů však pouze 5 mm - na jednu včelu.

nahoru

Složení včelího vosku

fotografie - vceli bunky
Panenský plást
fotografie - tmavy plast
Tmavý plást, několikrát zakladený
Jednoduše lze říci, že je složité. Vosk tvoří estery kyselin, volné kyseliny a uhlovodíky.
Bod tání nastává při ± 65° C, vosk tuhne přibližně při 63 °C. 25-30 °C stačí na jeho tvárnost (letní teplota v úlu je 35° C).
Kolem 0° C je nejen křehký, ale jeho povrch je navíc pokryt šedým povlakem ("voskový květ"), který po ohřátí zmizí (nejedná se o plíseň, ale o změnu struktury).

Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu. Při síle 4 mm jej lze ohnout přes hranu stolu aniž by se zlomil (oproti parafínové náhražce).

Barva vosku

Nový plást, který matka ještě nezakladla ("panenský"), je téměř bílý či běložlutý. Časem vosk tmavne, protože:
  •   jej barví pyly některých rostlin
  •   v buňkách zůstávají "košilky" po každé vylíhlé včele jako důsledek přeměny larvy na dospělce
Čím je plást tmavší, tím více včel se v něm vylíhlo a jednotlivé buňky jsou menší. Také získatelné množství vosku je nižší. V přírodě včely černé plásty vykusují. Včelař by měl každý rok vyřadit třetinu nejtmavších plástů, aby zajistil dostatečnou obměnu včelího díla.
nahoru

Zpracování včelího vosku

fotografie - ruzne barvy vceliho vosku
Různé barvy včelího vosku
fotografie - mezisteny
Mezistěny
fotografie - mezisteny v roli
Role mezistěn z výroby
Malé množství vosku se z plástů vytaví pomocí solární energie ve slunečním tavidle. Tento způsob je velmi levný, ale málo efektivní. Vyšší výtěžnost se docílí pomocí lisování za horka či párou.

Po vychladnutí se ze spodku voskového koláče seškrábne vrstva nečistot. Případné další čištění lze provádět kyselinou sírovou.

Včelaři většinou ve výkupu vyměňují surový vosk za mezistěny, které potom vkládají do prázdných rámků. Včelám tak usnadňují stavbu a určují její strukturu (dokázaly by stavět i bez nich, ale příliš by nehleděly na přání včelaře, aby jednotlivé plásty šly snadno vyndat z úlu).

Přijde-li horký vosk během zpracování do styku s železem, mědí či zinkem, získá šedozelenou až načernalou barvu. Napravuje se kyselinou fosforečnou.

nahoru

Využití včelího vosku

fotografie - vyroba stacene svicky
Výroba svíčky stáčením z mězistěny
fotografie - odlevana svicka
Odlévaná svíčka
ANKETA:

další ankety ...

Výroba svíček

Z mezistěn
  •   Seshora nahřátou mezistěnu zarolujeme kolem knotu odpovídajícího průměru (zjistíme při koupi). Pro kónické svíčky (stočené z trojúhelníkové mezistěny) volíme knot odpovídající spodní části.
  •   Vykrajovacími formičkami na perník si připravíme sudý počet figurek či tvarů. Rozdělíme na poloviny, pečlivě přitiskneme k sobě a doprostřed vložíme knot.V kuchyni a potravinářství

Medová žvýkačka
Dostanete-li se k medobraní, není nic lepšího, než žvýkávání víček s medem. Vosk po chvilce vyplivněte. Pokud jej spolknete, nic se neděje.

Maštění plechu při pečení
Špalíčkem vosku natřeme nahřátý plech. POZOR! Vosk z kupovaných mezistěn nepoužívejte! Zpracovává se pořád dokola, jeho stáří je neznámé. Navíc může obsahovat rezidua léčiv či prostředků používaných při zpracování.

E901
Tato značka na obalu od sladkostí znamená, že je v jejím složení včelí vosk. Slouží jako leštidlo (lentilky), na vymazávání forem či proti slepování bonbónů.

Jiné

Zdobení kraslic
Tekutý vosk nanášíme kovovou hlavičkou špendlíku na vajíčko. Až je motiv hotov, vložíme vajíčko do studené barvy.
Tipy:
  •   Špendlík pro lepší držení zapíchněte do neořezaného konce tužky.
  •   Vosk je nejlepší nabírat z hořící kalíškové svíčky - dobře lze využít hliníkový kalíšek na čajové svíčky.

Balzám na rty ze včelího vosku
Jeden (hmotnostní) díl panenského včelího vosku smícháme s jedním dílem panenského olivového oleje - zatepla ve vodní lázni. Tekutou směs nalijeme do prázdné tuby od balzámu na rty. Pak stačí jen nechat ztuhnout a ... používat.
Vydrží minimálně 2-3 roky. Pokud vám nebude vyhovovat konzistence, můžete jej znovu rozpustit a přidáním oleje jej změkčit nebo voskem vytvrdit.

(Odřezky mezistěn, použité na videu, nejsou kupované, nýbrž vlastní výroby z vlastního panenského vosku ...)

nahoru
Související stránky: Proč jsou včelí buňky šestiboké?
Zdroj informací: Včelí produkty mýtů zbavené, Včelařství, vlastní pozorování našich včel