Výměna matky ve včelstvu

Výměna matky ve včelstvu

do smetence        oddělkem        vychycení staré matky        do přelétáku        norským zimováním

Ať zvolíme jakoukoliv metodu přidávání nové oplozené matky, je dobré znát jedno důležité pravidlo:
Pokud včely dostaneme do situace, kdy nebudou mít žádnou šanci si novou matku vychovat samy, rády přijmou jakoukoliv námi nabízenou. Tato situace nastane ve chvíli, kdy v úlu nebude žádný otevřený plod. Mají-li jej včely k dispozici, mohou naznat, že si matku raději vychovají samy, než aby přijali námi nabízenou.
Na jaře a na podzim je výměna matek snazší než v období slídivosti.

Několik možných způsobů výměny matky:

Usazení matky do smetence

fotografie - priprava smetence
Příprava smetence
Představuje nejjistější způsob výměny matky, byť je trochu pracnější. Vytvoříme smetenec o váze cca 2 kg (po slunovratu i více). Matku v klícce zavěsíme pod víko úlu vybaveného jen mezistěnami a celý úl i s nasypanými včelami na 2-3 dny umístíme do tmavého a chladného sklepa. Síťové větrání ve dně necháme otevřené, česno i očka jsou zavřená. Nasadíme stropní krmítko - nejlépe prosakovací láhev.
Po 2-3 dnech úl ze sklepa odneseme na jeho místo na včelnici a otevřeme česno. Pokud jsme nevylomili plastové packy z přidávací klícky, učiníme tak nyní. Včelstvo nadále přikrmujeme - zejména v bezsnůškovém období. Nové včely se budou líhnout nejdříve za 3 týdny, do té doby bude včelstvo slábnout. Lze mu pomoci přidáním plástu/ů s líhnoucím se plodem.

Výměna oddělkem

fotografie - vcelstva spojena pres noviny
Spojení včelstev přes noviny
Nenáročná metoda - bez vyhledávání staré matky, spojená s posílením kmenového včelstva.
Pokud jsme si novou matku vychovali z matečníku přidaného oddělku, můžeme celý oddělek použít k jednoduché výměně matky. Prostě jej položíme na kmenové včelstvo. Aby si včely na sebe mohly zvyknout, oddělíme je 2-3 listy novin, které propícháme. Včely se k sobě budou postupně prokousávat až se včelstva spojí. Po určitou dobu mohou obě matky v úle klást spolu - zvlášť když budou odděleny mateří mřížkou. Po čase si ale včely jednu z nich vyberou za svou. S vyšší pravděpodobností tu mladší. Není to ale na 100 % jisté.

Vychycení staré matky a přidání nové

fotografie - matka v pridavaci klicce
Matka v přidávací klícce
Tradiční způsob. Starou matku vychytíme a odstraníme. V přidávací klícce přidáme novou matku.
Aby včely s co největší pravděpodobností matku přijaly, lze využít několika triků:
  • Matka musí mít možnost na několik dnů (3-5) se schovat před nepřátelsky naladěnými dělnicemi. Existují různé typy přidávacích klícek, které toto umožňují.
  • Pravděpodobnost přijetí zvýšíme odstraněním otevřeného plodu:
    • zaklíckováním staré matky 9 dnů před výměnou.
    • dočasným odstraněním otevřeného plodu z úlu - schováme jej do jiného úlu, po zavíčkování jej můžeme vrátit.
  • S úspěchem lze tento způsob použít při podzimních výměnách - stará matka se lépe hledá (méně včel v úlu, kompaktní plodiště).
  • Naopak náročný je tento způsob v období slídivosti včel.



Usazení nové matky do přelétáku

Za plného letu včel odstraníme stávající úl stranou a na jeho místo dáme nástavek se soušemi a novou matkou v klícce. Létavky se budou vracet do tohoto včelstva - ale rychle pocítí úplnou osiřelost. V úlu nebude žádný plod - nezbyde jim než novou matku přijmout za svou.
V novém včelstvu se po 3 týdny nebudou líhnout žádné včely. Je vhodné mu po rozkladení nové matky pomoci plásty s líhnoucím se plodem. Anebo zpětným spojením s odloženým včelstvem, v kterém raději odstraníme starou matku a necháme zavíčkovat všechen plod.

Původní úl nemusí nosit daleko - může být i nad novým úlem, oddělený jen přepážkou. Místo česna použijeme očka nebo dno otočíme česnem dozadu.

Norské zimování

Pokud provádíme norského zimování, můžeme během jej také využít ke snadné výměně matky.