Může nastat situace, kdy budeme chtít změnit rámkovou míru. Nebo i celou úlovou sestavu. Způsobů existuje mnoho, zde jsou některé z nich. Prodej stávajících včelstev a koupě oddělků na nové rámkové míře
Přemetením včelstva na mezistěnyZ pohledu rychlosti se jedná o druhé nejrychlejší řešení spojené s výrazným ozdravným efektem. Včelstvo je během jednoho zákroku přesunuto do nového úlu vybaveného jen rámky s mezistěnami. Podrobnosti o norském zimování jsou na samostatné stránce.Pozvolná výměna celých nástavků
Na podzim bychom měli mít úl v takové sestavě, kdy původní nástavek (či nástavky) jsou úplně dole a včelstvo má v horních nových nástavcích dostatek zásob. Během zimy se chomáč včel postupně přesune na novou rámkvou míru a spodní nástavek je možné odstranit.
Tento způsob změny rámkové míry trvá dlouhou dobu - ale pracovně není příliš náročný.
Převěšení rámkůPokud nám to rozměry dovolí můžeme staré rámky prostě jen převěsit do nového úlu. Musíme ale počítat se stavební činností včel všude tam, kde necháme prostor větší než cca 8 mm. Včely v něm vystaví dílo, které třeba i přilepí ke stěnám úlu či nižším rámkům. Lze tomu zabránit vyplněním těchto míst - ať již dřevěnými přířezy nebo např. styrodurem.Metoda je užitečná při stejné rámkové délce - jinak je dosti nepraktická. Přeřezání plástů původní míry do nových rámkůStaré plásty můžeme upravit na novou rámkvou míru mechanicky. Prostě je vyřízneme, upravíme jejich tvar podle nového rámku, do kterého je provizorně upevníme převázáním provázkem či gumičkou. Také je možné v nekterých případech menší plásty celé (i s dřevěným rámkem) vložit do větších rámků.
Byť to takto napsané vypadá jednoduše, praxe je trochu jiná. Vyřezání plástů (zvláště tmavých a drátkovaných nerezovým drátkem) není úplně jednoduché, práce je to navíc dosti "špinavá". Není dobré ji provádět při slídivosti včel.
Zpět na informace pro včelaře. |