Zprávy ze včelnice - září

Zprávy ze včelnice - září

Co dělají včely

Co dělají včelaři?

fotografie - vylehle vcely na ulu
Za horkých dní je včelám úl těsný - vylehávají před česna
S klesající teplotou pozvolna klesá i aktivita včel. Matka stále ještě ploduje, ale jen v menší míře. Včely, které se vylíhnou, byly jako larvy opečovávány velkým množstvím dělnic. Navíc na podzim již nemají v úle moc práce - zásoby na zimu jsou připraveny.

Díky těmto okolnostem jsou z nich takzvané dlouhověké včely - přečkají až do jara. Dožijí se 6 až 8 měsíců, narozdíl od jarních či letních včel, o které pečovalo méně "kojiček" a měly spoustu práce - dožívaly se jen zhruba 6-8 týdnů.

Včely pomalu vyhánějí trubce z úlu, aby v zimě neujídali zásob.

Jinak se ve včelstvu nic moc neděje...
fotografie - včelnice na podzim
Podzimní klid na včelnici

fotografie - matka v pridavaci klicce
Přidávací klícka s matkou a medocukrovým těstem


fotografie - oddelek nad vcelstvem


Oddělek umístěný nad včelstvem v proskleném úlu
Nejpozději v první dekádě září by měl včelař dokončit krmení. Pokud by krmil déle, většina dlouhověkých včel by se předčasně upracovala a včelstvo by nemuselo přežít do jara.

Nastává také vhodné období k podzimní výměně matek. Ty se mění u včelstev, která mají nevyhovující vlastnosti (jsou bodavá, rozbíhavá, špatně zimují apod.). Výměna na jaře by mohla mít za následek ztrátu medu, v červenci a srpnu jsou včely nedůtklivé.

Způsobů je mnoho, pro názornost dva možné:

  • Včelař najde starou matku, kterou ze včelstva odstraní. Do speciální přidávací klícky vloží matku novou a vstupní otvor uzavře medocukrovým těstem. Včelám trvá 2-3 dny, než se k matce dostanou - během té doby si na ni zvyknou a přijmou ji za svou.
  • V létě vytvořený oddělek s vhodnou matkou včelař prostě umístí nad staré včelstvo a oddělí je od sebe pouze děrovanou vrstvou novin. Než se včely k sobě prokoušou, zvyknou si na sebe. Matku si pak zpravidla ponechají mladou - letošní.