Zprávy ze včelnice - říjen

Zprávy ze včelnice - říjen

Co dělají včely

Co dělají včelaři?

fotografie - vcelnice na podzim
Podzim na včelnici

Matka ploduje stále méně, ve včelstvu již nejsou téměř žádní trubci. V noci jsou včely semknuté v chomáči, který za teplých dní rozpouštějí a ještě sem-tam vyletují ven.
fotografie - zimni chomac semknuty fotografie - zimni chomac rozvolneny
Včely semknuté do chomáče v chladném období... ... se při oteplení rozvolní do celého úlu
Z příležitostné snůšky včely přinášejí pestrobarevné pylové rousky. V teplých letech se také ještě objevuje medovicová snůška.
Jak pro celou přírodu tak i pro včely začíná období klidu – na včelnici tedy mnoho pohybu není.

fotografie - fumigace
Fumigační pásek
Pro včelaře začíná období podzimního léčení. Provádí se pomocí kouře (fumigace) anebo aerosolu (mlhy). Ve včelstvu je již jen málo plodu, roztoč Varroa destructor přežívá pouze na dospělých včelách.

Kouř či aerosol jej tak zasáhne a zahubí. Léčení se opakuje dvakrát či třikrát a proti vzniku odolných roztočů se střídají účinné přípravky.

fotografie - varroaza
Larva napadená roztoči

Všichni roztoči se zpravidla nevyhubí, ale do příštího jara jich zůstane jen malé množství. V opačném případě včelstvo uhyne během zimy či na jaře a v úlu zůstanou jen cukerné zásoby.
fotografie - zavijec voskovy
Larvy zavíječe ničí plásty

Včelaři také věnují velkou péči rezervním souším. Skladují je pro příští rok, aby včelám ušetřili práci se stavěním. Pokud nejsou všechny souše v úlu, mohly by být snadno zničeny. Zavíječ voskový je mol, jehož larvy se živí včelím voskem a zbytky kokonů po včelích larvách. Do zámrazu je schopen souše úplně zničit.